x

Haber Global

Gülistan Doku'ya ne oldu?

Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü 2'nci sınıf öğrencisi Gülistan Doku, 5 Ocak'ta ortadan kayboldu. Tüm Türkiye'nin dikkatle takip ettiği olayda şimdiye kadar ne oldu? Gülistan Doku'yla ilgili kim ne dedi? İşte gün gün Gülistan Doku olayı...

14.01.2020 - 02:36

A -

A +

Munzur Üniversitesi Tunceli Meslek Çocuk Gelişimi Bölümü 2. sınıf öğrencisi Gülistan Doku, 5 Ocak ortadan kayboldu. Doku'nun ailesi kızlarından haber alamayınca durumu 6 Ocak'ta Tunceli İl Emniyet Müdürlüğüne bildirdi. İhbar üzerine polis ekipleri Doku'nun bulunması için arkadaşlarının bilgisine başvurdu. Arama çalışması başlatan ekipler, Doku'yu bulmak için kent genelindeki MOBESE kayıtlarını incelemeye aldı. 

7 Ocak'ta Gülistan Doku'nun bulunması için başlatılan çalışmalar genişletildi. Arama çalışmalarının 7 Ocak'taki bölümüne Tunceli İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) görevlilerinin yanı sıra bu kurumun talebi üzerine Elazığ'dan kente gelen İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı dalgıçlardan oluşan "kurbağa adam" ekibi ve Munzur Doğa Sporları ve Arama Kurtarma Derneği (MUDAK) gönüllülerinden oluşan 70 kişilik ekip katıldı.  Bu çerçevede kentin Aktuluk Mahallesi ile Atatürk Mahallesi arasındaki Uzunçayır Baraj Gölü'nün 5 kilometrelik kesiminde havadan drone'la sudan da dalgıçlarla aramalar yapıldı.  Ayrıca baraj gölüne su sağlayan Dinar Deresi bölgesinde yine ekipler ve gönüllülerce aramalar gerçekleştirildi.  Aramalarda Doku'ya ait bir ize rastlanmadı.


GÜLİSTAN'IN DAYISI KONUŞTU

8 Ocak'ta çalışmalara, 60 kişi katıldı. Çalışmalarını Uzunçayır Baraj Gölü ve Dinar Deresi çevresinde yoğunlaştıran ekiplere, jandarma da drone ve dedektör köpek desteği sağladı. Gülistan Doku'nun Diyarbakır'dan gelen aile bireylerinden dayısı Mehmet Nurkan, gazetecilere yaptığı açıklamada, yeğeninin kaybolmadan bir gün önce erkek arkadaşıyla tartıştığını ve ardından kaldığı öğrenci yurduna gitmediğini öğrendiklerini söyledi. Bunun üzerine endişelendiklerini ifade eden Nurkan, "Bütün Tunceli arama çalışmaları için seferber. Polis, jandarma şu an herkes bulunması için elinden geleni yapıyor. Gün geçtikçe bizim de endişemiz artıyor. Herkes dua etsin, inşallah sağ salim kızımızı buluruz. Tek dileğimiz budur." Nurkan, Gülistan'ın arkadaşlarıyla da görüştüklerini ve herhangi bir sorunun olmadığını öğrendiklerini de belirtti.

9 Ocak'ta çalışmalara, 40 kişi katıldı. Uzunçayır Baraj Gölü ve Dinar Deresi çevresinde yoğunlaştırılan çalışmalara, jandarma iki dedektör, Emniyet Müdürlüğü drone ve Deniz Kuvvetleri ile Jandarma Genel komutanlıkları personeli de kameralı su altı robotlarıyla destek verdi. Arama çalışmalarının 4. gününde de Doku'ya ait herhangi ize rastlanmadı. Valilik'ten yapılan açıklamada, "4 gündür haber alınamayan Munzur Üniversitesi öğrencimiz Gülistan Doku'yu arama çalışmalarımız Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı (JÖAK), jandarmamız, emniyetimiz, Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın uzman ekipleriyle çalışmalarımız devam etmektedir." denildi.


BAŞSAVCILIKTAN AÇIKLAMA

10 Ocak'ta çalışmalara AFAD görevlilerinin yanı sıra Elazığ İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı dalgıçlar ile Munzur Doğa Sporları ve Arama Kurtarma Derneği gönüllülerinden oluşan 50 kişi katıldı. Uzunçayır Baraj Gölü ve Dinar Deresi çevresinde yoğunlaştırılan çalışmalara, Deniz Kuvvetleri ile Jandarma Genel komutanlıkları personeli de kameralı su altı robotlarıyla destek verdi. Arama çalışmalarının 5'inci gününde de Doku'ya ait herhangi bir ize rastlanmadı. 

Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı, Gülistan Doku'yla ilgili 10 Ocak'ta açıklama yaptı. Başsavcılıktan yapılan açıklamada, Doku'nun kaybolduğunun İl Emniyet Müdürlüğüne bildirilmesinin ardından gerekli çalışmaların başlatıldığı belirtildi. Doku'nun ailesinin bir süre sonra kızlarının erkek arkadaşından şüphelenmesi üzerine şahıs hakkında inceleme ve araştırma yapıldığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi: 

"Şüpheli şahsın evinde kayıp kızın bulunmasına yönelik arama ve el koyma işlemleri yapılmış, bu şahıs ile yakınlarının ifadeleri alınmıştır. Yine şüpheli şahsın olay gününü gösterir bütün hareketlerinin tespiti amacıyla Tunceli ili çapında kamera kayıtları araştırması yapılmıştır. Bahsi geçen şahıs ve kayıp şahsın HTS kayıtları ve baz istasyonu bilgileri detaylı incelenmiş, kayıp şahsın son görüştüğü ve görüşme yaptığı kişilerin bilgi sahibi olarak ifadeleri alınmıştır. Ayrıca, kayıp şahsın şehir giriş çıkışlarında bulunan Plaka Tanıma Sistemi (PTS) kayıtlarında il dışına çıkıp çıkmadığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Kayıp ihbarının ardından ilgili güvenlik birimleriyle olayın aydınlatılmasına yönelik başlatılan çalışmalar titizlikle sürdürülmektedir."


10 Ocak'ta çalışmalara 50 kişi katıldı. Arama çalışmalarının 6'ıncı gününde de Doku'ya ait herhangi bir ize rastlanmadı. Tunceli Valiliği, 10 Ocak'ta yaptığı açıklamada Doku'yu arama çalışmalarının kararlılıkla ve titizlikle sürdürüldüğünü bildirdi. Valilikten yapılan açıklamada, üniversite öğrencisi Doku'dan 6 gündür haber alınamadığı belirtildi.  Açıklamada, "5 Ocak'tan itibaren kendisinden haber alınamayan Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencisi Gülistan Doku'yu arama çalışmalarına Uzunçayır Baraj Gölü Dinar Köprüsü civarında AFAD, emniyet, jandarma ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığımıza bağlı su altı ekiplerince görüntüleme cihazları ve diğer ekipmanlarıyla aynı kararlılık ve titizlikle devam etmektedir." denildi. Doku'nun ailesi ve akrabalarının Diyarbakır'dan Tunceli'ye geldiği ve kentte misafir edildiği belirtilen açıklamada, Doku ailesinin arama çalışmaları hakkında sıkça bilgilendirildiği kaydedildi. 

11 Ocak'ta arama çalışmalarına, AFAD görevlilerinin yanı sıra Elazığ İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı dalgıçlardan oluşan 30 kişi katıldı. Doku'ya ait herhangi bir ize rastlanmadı. Valilik çalışmaların titizlikle devam ettiğini bildirdi. 


12 Ocak'ta da çalışmalara 30 kişi katıldı.  Jandarma ekiplerinin de 2 dedektör köpekle katıldığı arama çalışmalarının 7'inci gününde Doku'ya ait herhangi bir ize rastlanmadı.  

ÖZEL HAREKAT DA ÇALIŞMALARA KATILDI

13 Ocak'ta arama çalışmalarına AFAD görevlilerinin yanı sıra Elazığ Emniyet Müdürlüğüne bağlı dalgıçlar, jandarma su altı arama kurtarma dalgıçları, polis özel harekat timleri ile Munzur Doğa Sporları ve Arama Kurtarma Derneği (MUDAK) gönüllülerinden oluşan 130 kişi katıldı. 64 özel harekat polisinin yanı sıra jandarma ve polis dedektör köpekleriyle arazide yapılan arama çalışmalarının 8'inci gününde de Doku'ya ait herhangi bir ize rastlanmadı.


GÜLİSTAN DOKU'NUN ABLASINDAN VE TUNCELİ BAROSU'NDAN AÇIKLAMA

Kaybolan Gülistan Doku'nun ablası Aygül Doku, Tunceli Barosu'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, aile olarak öncelikli isteklerinin kardeşinin sağ olarak bulunması olduğunu belirterek, "Kardeşimin başına bir şey gelmişse akıbetinin en kısa zamanda ortaya çıkartılmasını istiyoruz." dedi.

Arama çalışmalarında bugüne kadar Dinar Köprüsü'nde kardeşine ait olduğu iddia edilen bir makas ve kayıp ihbarı yapıldığı gün saat 16.26'da kardeşinden Zaynar Abarok'a yapılan 4 saniyelik arama kaydı dışında kendilerini sonuca götürecek delil bulunmadığını ifade eden abla Doku, ilgili kurumların kesin bilgi ve belgelerin ailesiyle paylaşmasını istedi.

Doku, kardeşinin bulunması için çabalayan gerçek ve tüzel tüm kişilere çabalarından dolayı teşekkür ettiğini sözlerine ekledi.

Baro Başkanı Kenan Çetin de baro olarak aileyle ilgili tüm kurumlarla görüşmeleri yaptıklarını söyledi. Ailenin yanında olduklarını belirten Çetin, barodaki hukukçuların da konunun takipçisi olduğunu aktardı.

ÜNİVERSİTEDE EYLEM

Munzur Üniversitesi öğrencileri, Doku için okulda eylem yaptı.   ‘Gülistan Doku nerede’ pankartının açıldığı eylemde sık sık ‘Gülistan Doku yalnız değildir’, ‘Munzur uyuma Gülistan’a sahip çık’, ‘Hepimiz birer Gülistan’ız’ sloganları atıldı.

Rektörlüğün önüne yürüyen öğrenciler "Rektör bilgi ver" diye slogan attı. Daha sonra öğrencilerin yanına gelen Rektör Ubeyde İpek “Ben sizin için buradayım ve Gülistan öğrencimiz için buradayım. Gülistan’ın bulunması için bütün süreci yakından takip ediyorum ve bu noktada yapılması gereken her türlü izlemi, takibi ve araştırmayı devletin bütün birimleri yapıyor. En ufak ipucunun bile üzerine titizlikle gidiliyor” diye konuştu.


GÜLİSTAN DOKU KİMDİR?

Gülistan Doku, Munzur Üniversitesi Tunceli Meslek Çocuk Gelişimi Bölümü 2. sınıf öğrencisidir. Gülistan Doku 21 yaşındadır ve 1 ablası vardır. Ablasının adı Aygül Doku'dur.


Son Güncelleme : 14.01.2020 - 03:20
Sıradaki Haber Yükleniyor