x

Haber Global

Hafter, Serrac'ın kabul ettiği ateşkes anlaşmasını imzalamadan Moskova'dan ayrıldı mı?

Libya Ulusal Ordusu Komutanı Hafter'in, yürütülen ateşkes görüşmelerinin ardından Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanı Fayiz es-Serrac'ın kabul ettiği anlaşmayı imzalamadan Moskova'dan ayrıldığı iddia edildi.

14.01.2020 - 05:46

A -

A +

Bugün Moskova'da yapılan Libya müzakerelerinde belli bir ilerleme sağlandığını belirten Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, tarafların oluşturulan taslak anlaşma metnine olumlu baktıklarını duyurmuştu. Ateşkes anlaşması, Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) tarafından kabul görürken, Libya Ulusal Ordusu (LUO) Komutanı Halife Hafter ve beraberindeki heyet, anlaşmayı düşünmek için zaman istedi. 

MOSKOVA'DAN AYRILDI MI?

Al Arabiya kanalının aktardığına göre Hafter, geçen saatlerde anlaşmayı imzalamadan Moskova'dan ayrıldı. Sputnik'e konuşan bir kaynak da bilgiyi doğrulayarak "Hafter Moskova'dan ayrıldı. Anlaşmayı imzalamadı" dedi. Sosyal medya hesapları tarafından Hafter'in 'Dassault Falcon 900' tipi bir özel uçakla, Şeremetyevo Havalimanı'ndan batı Avrupa istikametine doğru hareket ettiği bilgisi yer verildi.

"ÇATIŞMALAR YENİDEN BAŞLADI" İDDİASI

Al Arabiya, ayrıca Trablus'un güneyindeki Selahaddin bölgesinde UMH ve LUO arasındaki çatışmaların tekrar başladığını bildirdi. Selahaddin ve Ayn Zara bölgelerinde silah seslerinin duyulduğunu belirten kanal, yaşanan kayıplara ilişkin henüz bir bilgi vermedi.

NE OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 8 Ocak'ta, Libya'daki tüm taraflara ateşkes çağrısı yapmıştı. Libya'da Ulusal Mutabakat Hükümeti ile çatışan Hafter güçlerinin kabul etmesiyle ateşkes 12 Ocak'ta yürürlüğe girmişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve MİT Başkanı Hakan Fidan, Moskova'ya gitmişti. Türk yetkililer ile Rus yetkiler Libya konulu görüşmeler gerçekleştirmişti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İtalya Başbakanı Conte ile yaptığı ortak açıklamada "Libya'da ateşkesin kısa sürede imzalanmasını istiyoruz. Moskova'da görüşmeler olumlu istikamette devam ediyor" demişti. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Libya'da ateşkes için taslak bir metin ortaya çıkardıklarını, metni es-Serrac'ın imzaladığını, Hafter tarafının ise bu sabaha kadar süre istediğini bildirmişti.

Son Güncelleme : 14.01.2020 - 10:18
Sıradaki Haber Yükleniyor